Показват се публикациите с етикет тестени изделия. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет тестени изделия. Показване на всички публикации
събота, 18 април 2020 г.
Великденски курабии
Необходими продукти:
1 кг. брашно
250 гр. масло
250 гр. мас (патешка, свинска)
550 гр. захар
4 яйца
2 бр. ванилия течна или 3-4 на прах
1/2 ч.л. амонячна сода, разтворена в една супена лъжица топло прясно мляко
25 гр. бакпулвер (2,5 пакетчета)
Начин на приготвяне:
С миксер се бъркат двата вида мазнина, оставени да се размекнат на стайна температура, докато бухнат и побелеят. Добавят се яйцата едно по едно и захарта на части, бърка се до пълно разтваряне на захарта. Добавяме ванилията и разтворената амонячна сода. Започваме да добавяме брашното също на части. Предварително разбъркайте бакпулвера с брашното. Месим докато стане меко тесто и не лепне по ръцете. Оставяме да почине за 20-30 минути. Оформяме курабии - може на машинка, може с различни рингове или правим фитил и усукваме, както се вижда на снимката.
Редим в тавичка и мажем с жълтък, разбит с лъжица вода (може да се поръсят със захар). Печем за 20 минути на 180 градуса в предварително загрята фурна.
Благодарности за рецептата на баба Роси!
четвъртък, 4 февруари 2016 г.
Баклава с локум и орехи
Необходими продукти:
1 пакет 400 -500 гр. финни точени кори
250 гр. краве масло
400 гр. ситно смлени орехи
400 гр, локум (за предпочитане на фитил)
за сиропа:
600 гр. захар
500 гр. вода
1 ванилия течна
кората на един лимон
Начин на прготвяне:

Нарежете локума на дълги и тънки ивици дебели около половин сантиметър. Разтопете маслото без да се пържи, най-добре в микроволнова фурна на размразяване. Намазваме с масло правоъгълна тава. Вземаме един лист и го намазваме добре с масло. Поставяме локума в единия край на листа и другата част поръсваме с орехи, като оставяме 5 сантиметра без орехи. Завиваме плътно на руло и редим в тавичката. Намажете обилно отгоре, трябва да ви остане малко масло, сложете тавата за 10 минути в хладилник и включете фурната на 150 градуса да загрява. Извадете от хладилника и нарежете на големина по ваше желание, намажете с останалото масло на местата където е нарязано. Изпечете за точно един час на 150 градуса. първите 20 минути сложете тавата най-долу във фурната а после по средата. Когато преместите баклавата по средата е време да започнете приготвянето на сиропа. В подходящ съд поставете водата захарта и ванилията (кората от лимон) и загрейте докато заври, трябва да поври около 10 минути, дръпнете от котлона и оставете да изстине малко докато стане готова баклавата. Веднага когато изкарате баклавата от фурната залейте със сиропа и оставете да се охлади.
сряда, 2 септември 2015 г.
Пърленки на барбекю
Необходими продукти:
500 гр. брашно
7 гр. суха мая (1 пакетче)
10 гр. захар
10 гр. сол
1 яйце
300 мл. топла вода
30 мл. олио
50 гр. масло
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното, добавете солта, захарта, сухата мая и разбъркайте. Направете кладенче и добавете водата, олиото и яйцето. Разбъркайте и омесете тестото. Разделете на 8 парчета и оформете пърленките. Запалете барбекюто и като се разгори хубаво изпечете пържолите :) и чак след това пърленките и намажете с масло.
неделя, 21 юни 2015 г.
Шушумоу (сомалийски сладки)
Необходими продукти:
за тестото:
450 гр. брашно
50 гр. захар
1 яйце
160 мл. вода
160 мл. олио
1/2 кафена лъжичка сода
щипка сол
за глазурата:
100гр. захар
60 мл. вода
200 мл. олио за пържене
Начин на приготвяне:
Имерете точно всички продукти и забъркайте тестото. Ако е нужно добавете още малко брашно трябва да се получи не много меко тесто. Оставете в хладилник да стегне за малко (10-15 минути). Направете малки топчета (2-3 см в диаметър) вземете голяма вилица и разстелете с пръст както е показано на снимката.
навийте на рулце внимателно, трябва да се получи нещо като малка раковина
В дълбок тиган или тенджера загрейте олио и изпържете. Извадете в съд с кухненска хартия за да се отцедят.
В друг съд (тенджера) изсипете 60 мл. вода и 100 грама кристална захар, бъркайте, когато захарта се стопи и сиропа започне да нагъства, изсипете сладките вътре и бъркайте непрекъснато, не сваляйте от котлона докато не изври всичката вода и сладките не хванат захарна коричка.
Тази рецепта гледах в You Tube ето и линк към оригиналната рецепта.
сряда, 10 юни 2015 г.
Млечни хлебчета с маслини
Необходими продукти:
500 гр. брашно
300 мл. прясно мляко
50 мл. олио
5 гр. сол
5 гр. захар
7 гр. суха мая (1 пакетче на Dr. Oetker)
100 гр. дребни черни маслини
черен кимион или друга поръска
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното няколко пъти, добавете сухата мая, солта, захарта и разбъркайте добре. Загрейте млякото до 36-40 градуса (ориентировъчно 1 минута в микровълнова печка). Добавете олиото и млякото и омесете тестото. Не добавяйте повече брашно и не използвайте брашно при месенето, а намажете ръжете си с малко олио. Прибавете маслините когато тестото е добре омесено и омесете още малко внимателно, за да не смачкате маслините. Оставете тестото за около 30 минути, да удвои обема си. Направете 16 сплескани топчета с еднакви размери, украсете с парченца маслини и черен кимион. Изпечете за около 30 минути на 180 градуса.
сряда, 8 април 2015 г.
Великденски курабии по ямболски
Необходими продукти:
3 яйца
350 гр. захар
200 гр. мас (250 мл. ако е стопена)
400 гр. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 кг. брашно
1 течна ванилия
Начин на приготвяне:
Разбийте яйцата с миксер, добавете захарта и бъркайте докато се разтопи. Добавете разтопената мас. В киселото мляко сложете содата и разбъркайте добре и добавете към другата смес. В тавичка пресейте брашното и направете кладенче, изсипете яйчената смес и замесете меко тесто. Оформете топчета колкото едър орех и леко сплескайте, намажете с разбит желтък и поръсете със захар. Наредете в тавичка и изпечете на 180 градуса.
Може да завиете локум посредата и да поръсите със различни семена маково например.
вторник, 17 февруари 2015 г.
Охлювчета
Необходими продукти:
350 гр. брашно
300 мл.прясно мляко
5 гр. сол
5 гр. захар
20 гр. прясна мая (1/2 кубче)
150 гр. орехи
150 гр. масло
За сиропа:
650 мл. вода
500 гр. захар
ванилия
Начин на приготвяне:
В подходящ съд за месене налейте млякото, разтворете маята, добавете солта, захарта и брашното, размесете меко тесто. Разделете на две и разточете кора с дебелина 2-3 мм. намажете с разтопеното масло и поръсете със ситно смлените орехи. Навийте на руло и повторете същото с втората кора. Оставете в хладилник за 10 минути да стегне. Нарежете на шайби с дебелина каквато желаете от 1 до 2 см. Наредете в тавичка и намажете с масло отгоре. Печете за 30 минути на 150 градуса. Не ги препичайте, трябва да хванат леко златист цвят. Оставете да изстинат и пригответе сиропа. В тенджерка загрейте водата, захарта и ванилията трябва да ври 5 минути. Залейте с горещия сироп студените охлювчета.
четвъртък, 12 февруари 2015 г.
Пица - баничка
Необходими продукти:
1 пакет фини точени кори 400 или 500 гр.
200 гр. шунка
100 гр. кашкавал
100 гр. моцарела
50 гр. маслини
50 гр. топено сирене
50 гр. лютеница (кетчуп)
50 гр. мариновани краставички
50 гр. масло
1 яйце
Начин на приготвяне:
Нарежете на много тънко - шунката, кашкавала, моцарелата, а краставичките и обезкостените маслини на ситни кубчета. Разтопете маслото и намажете тънко подходяща тавичка (аз използвах тази от фурната). Нарежете корите на 4 еднакви ивици по дължина. Натрупайте ивиците една върху друга за да не изсъхват докато работите. Вземете две парчета листа и намажете леко с масло. Поставете плънката в началото и свивайте на триъгълник. Ето какви комбинации направих:
- шунка, моцарела и маслини
- шунка, краставичка, маслини и лютеница
- само моцарела
- моцарела, топено сирене и маслини
- шунка и кашкавал
- шунка и кетчуп
това бяха основните, станаха 32 банички с поне 8 различни вкуса, използвайте каквото имате в хладилника и/или въобръжението си. Подредете в тавичката и намажете с яйце. Изпечете за 20-тина минути на 200 градуса.
Моля коментирайте ако опитате тази рецепта, ще се радвам да прочета мненията и препоръките Ви!
петък, 6 февруари 2015 г.
Баклава
Необходими продукти:
1 пакет 400 -500 гр. финни точени кори
250 гр. краве масло
300 гр. ситно смлени орехи
за сиропа:
600 гр. захар
500 гр. вода
1 ванилия течна и/или кората на един лимон
Начин на прготвяне:
Разтопете маслото без да се пържи, най-добре в микроволнова фурна на размразяване. Намазваме с масло правоъгълна тава и редим половината кори като всяка намазваме добре с масло, разпределеме равномерно орехите и накапваме масло и върху тях, продължаваме да редим и мажем останалите кори. Трябва да ви остане малко масло, сложете тавата за 10 минути в хладилник и включете фурната на 150 градуса да загрява. Извадете от хладилника и нарежете на формички и големина по ваше желание, намажете с останалото масло на местата където е нарязано. Изпечете за точно един час на 150 градуса. първите 20 минути сложете тавата най-долу във фурната а после по средата. Когато преместите баклавата по средата е време да започнете приготвянето на сиропа. В подходящ съд поставете водата захарта и ванилията (кората от лимон) и загрейте докато заври, трябва да поври около 10 минути, дръпнете от котлона и оставете да изстине малко докато стане готова баклавата. Веднага когато изкарате баклавата от фурната залейте със сиропа и оставете да се охлади. "Да ви е сладко!" (както казват в някой сериали :))
сряда, 4 февруари 2015 г.
Домашна пица
За тестото:
500 гр. брашно
1 яйце
300гр. кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1/3 мая
За плънката:
100гр. кашкавал
100гр. царевица
100гр. гъби
50гр. ананас
50-100гр. маслини без костилките
една зелена пиперка
един домат
доматено пюре
1 с.л. чубрица
олио
Начин на приготвяне:
Отделете 1/3 от маята и разбъркайте в една купичка заедно с 1ч.л. захар, брашно и топла вода, имайте впредвид сместа да е по-редичка. Оставете да постои на топло, за да втаса за около 30-40 минути. В голяма купа пресейте 500гр. брашно, 1бр. яйце, 1ч.л. сол, 1ч.л. сода бикарбонат и 300гр. кисело мляко. Разбъркайте хубаво до хомогенна смес и след това добавете втасалата мая от купичката. Подгответе тестото като добавяте брашно до твърдост подходяща за направа на блатовете. Разделете количеството на две части които са напълно достатъчни за 2 бр. пици. В намазнена тава разстилете тестото както на снимката по долу (може и без хартия за печене).
Плънката започнете от доматеното пюре и след това сложете желаните от Вас продукти. печете до готовност на около 200 градуса.
Плънка вариант 1 ала Вили: гъби, маслини, царевица, зелена чушка и 10 минути преди да извадите добавете кашкавал или в моя случай моцарела. Чудесно става и ако счупите някое яйце отгоре за да се запече.
Плънка вариант 2 ала Павлина: гъби, маслини, ананас на шайби, луканка, царевица, домат на шайби и 10 минути преди да извадите добавете кашкавал.
сряда, 7 януари 2015 г.
Баница с кори на сач
Необходими продукти:
1 пакет кори за баница на сач
4 яйца
400 гр. кисело мляко
100 мл. олио
400 гр. сирене
1 ч.л. сода бикарбонат
Начин на приготвяне:
В голяма купа натрошаваме сиренето, добавяме яйцата и олиото. Отсипваме 1/3 от киселото мляко в купата, а в кофичката добавяме содата и разбъркваме, след това до прибавяме в купата и разбъркваме. Ако корите са кръгли ги разрязваме на половина. На всяка кора (парче) слагаме по 4-5 лъжици от готовата смес и завиваме на руло. В намазнена тавичка нареждате готовите рула, ако тавата ви е кръгла завийте ги като започнете от средата. Аз използвам правоъгълната тава от фурната пасват идеално. След като наредите корите залейте отгоре със останалата смес. Изпечете на 180-200 градуса за около 40-45 минути.
четвъртък, 18 септември 2014 г.
Най-бързия тутманик
Необходими продукти:
700гр. готово тесто
150гр. сирене
100гр. кашкавал
100гр. кашкавал
50гр. масло
3бр. яйца
20гр. олио
Под готово тесто имам в предвид тесто което продават в магазина. Оставете го на стайна температура 10-15 минути докато приготвяте плънката. В подходящ съд натрошете сиренето, настържете кашкавала, добавете две яйца и маслото, оставете малко масло за намазване на тавичката. На плот или в по-голяма тава намажете повърхността и ръцете си с олиото разпънете тестото на дебела кора и намажете с плънката. Навийте на руло и нарежете на филийки с дебeлина 2-3 см. В тава намазана с масло наредете парчетата и оставете да втаса на стайна температура. Намажете с желтъка от третото яйце. Изпечете на 180 градуса за 30-40 минути.
Благодарности за рецептата на моя колега Лазар.
вторник, 19 февруари 2013 г.
Кифлички с локум (локумки)
Необходими продукти:
300 мл. прясно мляко
42 гр. мая (1 кубче)
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
150 мл. олио
450 гр. брашно
1 опаковка локум
пудра захар за поръсване.
Начин на приготвяне:
Прясното мляко трябва да е на стайна температура (аз го пускам за 20 секунди в микровълновата). Разделя се на две равни части. В едната се разтваря маята. В другите 150 мл. се слага солта и захарта бърка се докато се стопят, добавя се олиото и се бърка. Смесват се двете части и при постоянно бъркане добавяте брашното, трябва да се получи меко тесто. Разделя се на топчета колкото топче за тенис на маса (аз направих 12). Разточва се леко да се получи елипса слагате локум в единия край и завивате. Наредете в тава с хартия за печене, оставете за 20-30 минути на стайна температура да се надигнат и изпечете за 20-25 минути на 200 градуса в предварително загрята фурна. Охладете на решетка и поръсете с пудра захар.
Идеи: Освен локум може да сложите и орехови ядки в кифлите или да замените локума с тахан халва.
Специални благодарности на баба Елена за рецептата.
петък, 15 февруари 2013 г.
Катми
Необходими продукти:
3 яйца
1 ч.л. сол
1/2 ч.л. захар
20 гр. мая
1 л. вода
брашно
олио или мас за мазане на сача (тигана)
масло или маргарин за намазване на катмите
кашкавал, шунка, сирене, мед, сладко, течен шоколад или с каквото ги обичате
Начин на приготвяне:
Разбъркайте в купичка маята с малко марна вода и 2-3 лъжици брашно, оставете да шупне за 10-15 минути. Пресейте брашно около 400гр. и добавете солта и захарта към него. В купата на миксера разбъркайте яйцата, водата, маята и добавяйте брашното постепенно, консистенцията трябва да е малко по-рядко от боза. Загрейте хубаво сача и намажете с мазнина. Изсипете един черпак от сместа, изпечете от двете страни и намажете с масло (маргарин). Намажете с каквото ги обичате. Аз ги обичам с много кашкавал и пушено филе.
Съвет: Ако при опит за обръщане се късат добавете малко сол.
неделя, 10 февруари 2013 г.
Баница аламинут (Бърза баница)
Необходими продукти:
4 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
5 с.л. разтопенo масло (маргарин или олио)
14 с.л. брашно
250 гр. сирене
Начин на приготвяне:
Загасете содата в част от киселото мляко. В дълбока купа разбъркайте на ръка яйцата, киселото мляко, содата и маргарина. Пресейте брашното и го добавете постепенно докато бъркате, когато е готово добавете и сиренето. Изсипете е тавичка предварително намазана с 5-6 капки олио и набрашнена. Изпечете на 180 градуса за 20-25 минути докато се получи хубава кафява коричка.
неделя, 3 февруари 2013 г.
Чабата с маслини
Необходими продукти:
700 гр. брашно
20 гр. кубче мая
1 ч. л. сол
300 мл. вода
3 с. л. зехтин
100 гр. обезкостени маслини
В купа забъркайте 200 мл. хладка вода, маята и 300 гр. брашно, получава се доста лепкаво тесто, оставете го за 40 минути да удвои обема си на стайна температура. Добавете останалата вода, брашното, солта и зехтина. Омесете добре тестото когато е готово добавете нарязаните маслини и омесете отново. Направете салам и нарежете на три или четири парчета, може да направите резки за украса ако желаете. Набрашнете парчетата наредете ги в тава върху хартия за печене и оставете за 30 минути. Изпечете за 25-30 минути на 200 градуса.
Рогчета
Необходими продукти:
750 гр. брашно
50мл. хладка вода
15 гр. мая 1/3 кубче продават ги по 42 гр.
2 равни ч.л. сол
1 ч.л. захар
3 яйца (един жълтък за намазване)
100 мл. олио
200 гр. маргарин/масло/мас
150 гр. сирене
Начин на приготвяне:
Забъркайте квас в купичка сложете хладка вода, 2 лъжици брашно солта, захарта и маята, оставете да шупне. Пресейте брашното в тава където ще месите тестото. Към брашното добавяйте едно по едно и бъркайте кваса, яйцата, олиото, разтопения маргарин/масло/мас. В края добавете натрошеното сирене. Оставете да втаса за 30 минути на стайна температура, оформете рогчетата в намазнена тавичка или върху хартия за печене, намажете с отделения жълтък и оставете отново за 30-40 минути. Изпечете на 230 градуса за 10 минути.
вторник, 29 януари 2013 г.
Сусамени солети
Необходими продукти:
250г. типово брашно
1 ч. л. бакпулвер
2 ч л сол
1 ч. л. захар
4 с. л. сусам
120 мл. прясно мляко
4 с. л. зехтин
Начин на приготвяне:
В подходящ съд смесете брашното, бакпулвера, солта, захарта и сусама разбъркайте с миксер и добавете зехтина и прясното мляко. Полученото тесто оставете в хладилник за 20 минути. Разточете с дебелина 2-3 мм. и нарежете на тънки и дълги ивички. Изпечете за 20 миути на 180 градуса върху хартия за печене.
събота, 26 януари 2013 г.
Диетични хлебчета с маслини
Необходими продукти:
600 г типово брашно
пакетче суха мая (аз ползвам на Dr. Otker)
400 мл топла вода
1 ч.л. сол
40 маслини
4 с.л. зехтин (олио)
Начин на приготвяне:
Забъркайте квас в 50 мл. топла вода изсипете пакетчето мая, 1 лъжица брашно и 1 ч.л. сол, оставете за 10-15 минути. В подходящ съд за месене на тесто пресейте брашното изсипете подготвения квас, 2 с.л. зехтин и 350 мл. вода и забъркайте тесто. Добавете обезкостените маслини нарязани на 4 или 8 парченца. Оставете тестото да втаса за около 30 мин. направете топчета (аз правя 9) сплескайте ги леко и с нож направете резки отгоре каквито ви харесват, намажете с останалия зехтин и оставете да втасат отново. Изпечете във фурна на 180 градуса за 20-30 минути.
петък, 25 януари 2013 г.
Палачинки
Необходими продукти:
3 яйца
1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. захар
1 ч. л. сода
3-4 капки оцет
500 мл. прясно мляко
250 мл. вода
350 гр. брашно
олио или мас за мазане на тигана (сача)
масло или маргарин за намазване на палачинките
кашкавал, шунка, сирене, мед, сладко, течен шоколад или с каквото ги обичате
Начин на приготвяне:
Разбъркайте с миксер яйцата, солта, захарта. Загасете содата с 3-4 капки оцет в чашка и добавете към сместа. Добавете млякото и водата (от вас зависи колко мляко и вода ще сложите, течността трябва да е 750мл., аз слагам 500 мл. мляко и 250 мл. вода). Добавяйте постепенно брашното, консистенцията трябва да е малко по-рядко от боза. Загрейте хубаво тигана и намажете с мазнина. Изсипете един черпак от сместа, изпечете от двете страни и намажете с масло (маргарин). Намажете с каквото ги обичате. Аз ги обичам с много кашкавал и пушено филе.
Съвет: Ако при опит за обръщане се късат добавете малко сол.
Абонамент за:
Публикации (Atom)

























.png)




