Показват се публикациите с етикет десерти. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет десерти. Показване на всички публикации
събота, 18 април 2020 г.
Великденски курабии
Необходими продукти:
1 кг. брашно
250 гр. масло
250 гр. мас (патешка, свинска)
550 гр. захар
4 яйца
2 бр. ванилия течна или 3-4 на прах
1/2 ч.л. амонячна сода, разтворена в една супена лъжица топло прясно мляко
25 гр. бакпулвер (2,5 пакетчета)
Начин на приготвяне:
С миксер се бъркат двата вида мазнина, оставени да се размекнат на стайна температура, докато бухнат и побелеят. Добавят се яйцата едно по едно и захарта на части, бърка се до пълно разтваряне на захарта. Добавяме ванилията и разтворената амонячна сода. Започваме да добавяме брашното също на части. Предварително разбъркайте бакпулвера с брашното. Месим докато стане меко тесто и не лепне по ръцете. Оставяме да почине за 20-30 минути. Оформяме курабии - може на машинка, може с различни рингове или правим фитил и усукваме, както се вижда на снимката.
Редим в тавичка и мажем с жълтък, разбит с лъжица вода (може да се поръсят със захар). Печем за 20 минути на 180 градуса в предварително загрята фурна.
Благодарности за рецептата на баба Роси!
петък, 17 април 2020 г.
Бананов хляб
4 бр. големи банани (5 по-малки)
80 гр. масло
170 гр. захар
270 гр. брашно
10 гр. сода
2 яйца
1 ванилия
1 щипка сол
100 гр. шоколад на капки или ситни парченца
Начин на приготвяне:
В голяма подходяща купа намачкайте добре бананите с вилица.
Добавяме разтопеното масло и бъркаме на ръка, добавяме и останалите продукти захарта, брашното, яйцата, ванилията, содата и солта.
Когато е готово добавете и 2/3 от шоколадовите капки.
Изсипете във форма за кекс, (използвам правоъгълна форма 11х35см.) намазана и олио и набрашнена, отгоре поръсете с останалия шоколад. Изпечете за 40 минути на 180 градуса.
сряда, 18 март 2020 г.
Мляко с ориз (Сутляш)
Необходими продукти:
110 гр. ориз,
500 мл. вода
1,2 л. прясно мляко
200 гр. захар
30 гр. царевично нишесте
2 жълтъка
1-2 ванилии
Начин на приготвяне:
Сипете ориза във водата и варете докато тя изври. Добавете млякото и захарта и оставете да завира, през това време разтворете нишестето в 30 мл. вода и разбийте с жълтъците и ванилията. Когато ориза е напълно готов добавете при постоянно бъркане нишестето. Бъркайте за 2-3 минути и махнете от котлона. Напълнете в подходящи купички и ги поставете в голяма тава с вода, по желание може да поръсите със захар. Изпечете във фурната на 220 градуса горен реотан с вентилатор, за няколко минути.
сряда, 16 януари 2019 г.
Домашни бонбони с черен шоколад
100 гр. черен шоколад с най-малко 85% какао
20-30 гр. масло (краве или кокосово)
100 гр. сурови ядки (бадеми, лешници, орехи)
кокосови стърготини
Начин на приготвяне:
Разтопете шоколада и маслото на водна баня. Натрошете или смелете ядките на много ситно. Объркайте и направете топчета. оваляйте в част от ядките или кокосови стърготини. Може да завиете и бадем или лешник в шоколадовата смес. Опаковайте като използвате хартия за печене, алуминиево фолио или малки хартиени формички за мъфини. Оставете в хладилник за 20-30 минути. Бонбоните са подходящи за ниско въглехидратно хранене.
сряда, 21 февруари 2018 г.
Чийзкейк
Необходими продукти:
225 гр. чаени бисквити
80 гр. краве масло
250 гр. крема сирене
400 гр. заквасена сметана 20 %
250 гр. кисело мляко 3,6 % или повече
250 гр. захар, ако искате да е по-сладък 300 гр.
1 желатин
1 бурканче сладко или конфитюр
Начин на приготвяне:
Разбъркайте натрошените бисквити и разтопеното масло и сипете във форма за торта. С лъжица оформете блат, който изпечете за няколко минути във фурна. Накиснете желатина по указанията на пакетчето. В подходящ съд разбийте крема сиренето, киселото мляко, заквасената сметана и захарта. Разтопете желатина на водна баня и го добавете към крема. Изсипете във формата и заравнете. Оставете в хладилник за няколко часа докато стегне. След това гарнирайте със сладкото.
Благодарности за рецептата на Корнелия!
сряда, 24 януари 2018 г.
Ореховки
Необходими продукти:
3 белтъка
250 гр. кристална захар
160 гр. орехи
1 есенция ванилия
Начин на приготвяне:
Белтъците трябва да са на стайна температура, разбийте ги със малко захар и щипка сол, добавяйте останалата захар по 1-2 лъжици през 1-2 минути. Към разбитите белтъци добавете счуканите или смлени орехи и една течна есенция ванилия, бъркайте с дървена лъжица.
В подходяща тавичка застелете с хартия за печене и с чаена лъжичка оформете ореховките с големина по ваше желание. Изпечете за 20-25 минути на 160 градуса.
Внимание!!! Оставете повече място между ореховките да не стане една голяма :)
четвъртък, 25 февруари 2016 г.
Еклери
Необходими продукти:
280 мл. вода
140 мл. олио или масло
щипка сол
160 гр. брашно
5 яйца
за крема:
1 л. прясно мляко
3 яйца
350 гр. захар
160 гр. брашно
1 ванилия течна или 1 бурбонска ванилена захар
Начин на приготвяне:
Загрейте водата, олиото и щипка сол. Като заври, махнете от котлона и веднага изсипете цялото количество бращно на веднъж, бъркайте с дървена лъжица, докато тестото започне да се отлепя от съда. Оставете да изстине докато достигне температура 36-40 градуса. Добавете едно яйце и бъркайте докато тестото го поеме и така едно по едно докато свършат яйцата. Тестото е готово, напълнете го в пош или шприц (може и с чаена лъжичка) шприцовайте еклерите в тава и изпечете до златисто на 170 градуса.
За крема:
Разбийте яйцата със захарта, добавете 1/3 от прясното мляко, добавете брашното, добавете останалото мляко. Изсипете всичко в тенджера и сварете при постоянно бъркане до получаване на желаната гъстота. С помоща на шприц или лъжичка напълнете изпечените еклери, след като стегнат може да украсите с шоколад, пудра захар или глазура по желание.
Аз винаги правя двойна доза, че много бързо свършват!
четвъртък, 4 февруари 2016 г.
Баклава с локум и орехи
Необходими продукти:
1 пакет 400 -500 гр. финни точени кори
250 гр. краве масло
400 гр. ситно смлени орехи
400 гр, локум (за предпочитане на фитил)
за сиропа:
600 гр. захар
500 гр. вода
1 ванилия течна
кората на един лимон
Начин на прготвяне:

Нарежете локума на дълги и тънки ивици дебели около половин сантиметър. Разтопете маслото без да се пържи, най-добре в микроволнова фурна на размразяване. Намазваме с масло правоъгълна тава. Вземаме един лист и го намазваме добре с масло. Поставяме локума в единия край на листа и другата част поръсваме с орехи, като оставяме 5 сантиметра без орехи. Завиваме плътно на руло и редим в тавичката. Намажете обилно отгоре, трябва да ви остане малко масло, сложете тавата за 10 минути в хладилник и включете фурната на 150 градуса да загрява. Извадете от хладилника и нарежете на големина по ваше желание, намажете с останалото масло на местата където е нарязано. Изпечете за точно един час на 150 градуса. първите 20 минути сложете тавата най-долу във фурната а после по средата. Когато преместите баклавата по средата е време да започнете приготвянето на сиропа. В подходящ съд поставете водата захарта и ванилията (кората от лимон) и загрейте докато заври, трябва да поври около 10 минути, дръпнете от котлона и оставете да изстине малко докато стане готова баклавата. Веднага когато изкарате баклавата от фурната залейте със сиропа и оставете да се охлади.
събота, 31 октомври 2015 г.
Тирамису
Необходими продукти:
6 яйца
400 гр. бишкоти
500 гр. маскарпоне
120 гр. захар + 2 супени лъжици за подслаждане на кафето
какао на прах
4-5 дълги кафета еспресо
Начин на приготвяне:
Разделете жълтъците от белтъците. Разбийте маскарпонето, жълтъците и половината захар. В друг съд разбийте белтъците на сняг с другата половина от захарта. Смесете двата крема като в крема с жълтъците добавяте разбитите белтъци и бъркате с дървена лъжица. Потапяте всяка бишкота за кратко в подсладеното кафе и нареждате бишкотите в подходяща форма или съд. Един ред бишкоти, ред от крема и така докато свършат. Покрийте с фреш фолио и слагате в хладилник да стегне за поне 3-4 часа. Поръсвате обилно с какао, непосредствено преди сервиране.
Благодарности за италианската рецепта на Тони.
неделя, 21 юни 2015 г.
Шушумоу (сомалийски сладки)
Необходими продукти:
за тестото:
450 гр. брашно
50 гр. захар
1 яйце
160 мл. вода
160 мл. олио
1/2 кафена лъжичка сода
щипка сол
за глазурата:
100гр. захар
60 мл. вода
200 мл. олио за пържене
Начин на приготвяне:
Имерете точно всички продукти и забъркайте тестото. Ако е нужно добавете още малко брашно трябва да се получи не много меко тесто. Оставете в хладилник да стегне за малко (10-15 минути). Направете малки топчета (2-3 см в диаметър) вземете голяма вилица и разстелете с пръст както е показано на снимката.
навийте на рулце внимателно, трябва да се получи нещо като малка раковина
В дълбок тиган или тенджера загрейте олио и изпържете. Извадете в съд с кухненска хартия за да се отцедят.
В друг съд (тенджера) изсипете 60 мл. вода и 100 грама кристална захар, бъркайте, когато захарта се стопи и сиропа започне да нагъства, изсипете сладките вътре и бъркайте непрекъснато, не сваляйте от котлона докато не изври всичката вода и сладките не хванат захарна коричка.
Тази рецепта гледах в You Tube ето и линк към оригиналната рецепта.
събота, 30 май 2015 г.
Тулумбички
Необходими продукти:
400 мл. вода
200 мл. олио или масло
щипка сол
500 гр. брашно
5 яйца
500 мл. олио за изпържване
за сиропа:
600 гр. захар
500 гр. вода
1 ванилия течна и/или бурбонска ванилена захар
Начин на приготвяне:
Първо пригответе сиропа. В малка тенджерка или друг подходящ съд поставете 3-4 супени лъжици захар от общото количество и загрейте докато се карамелизира. Добавете половин литър вода и останалото количество захар, разбъркайте за да се стопи захарта. Когато заври засечете 10 минути и свалете от котлона, добавете ванилията и оставете да изстине малко.
Загрейте 400 мл. вода, 200 мл. олио и щипка сол. Като заври изсипете на веднъж половин килограм пресято брашно и бъркайте с дървена лъжица, докато тестото започне да се отлепя от съда. Оставете да изстине докато достигне температура 36-40 градуса. Добавете едно яйце и бъркайте докато тестото го поеме и така едно по едно докато свършат яйцата. Тестото е готово напълнете го в пош или шприц (формичката трябва да е с повече лъчи над 8 моята беше само с 5 и станаха малко безформени). Загрейте олиото за пържене и шприцовайте толумбичките направо в олиото. Аз ги режа с ножица за по-бързо и ги правя с големина колкото за една хапка. Бъркайте с решетъчна лъжица и когато ги извадите ги сложете директно в охладения сироп за няколко минути и извадете.
сряда, 8 април 2015 г.
Великденски курабии по ямболски
Необходими продукти:
3 яйца
350 гр. захар
200 гр. мас (250 мл. ако е стопена)
400 гр. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 кг. брашно
1 течна ванилия
Начин на приготвяне:
Разбийте яйцата с миксер, добавете захарта и бъркайте докато се разтопи. Добавете разтопената мас. В киселото мляко сложете содата и разбъркайте добре и добавете към другата смес. В тавичка пресейте брашното и направете кладенче, изсипете яйчената смес и замесете меко тесто. Оформете топчета колкото едър орех и леко сплескайте, намажете с разбит желтък и поръсете със захар. Наредете в тавичка и изпечете на 180 градуса.
Може да завиете локум посредата и да поръсите със различни семена маково например.
вторник, 17 февруари 2015 г.
Охлювчета
Необходими продукти:
350 гр. брашно
300 мл.прясно мляко
5 гр. сол
5 гр. захар
20 гр. прясна мая (1/2 кубче)
150 гр. орехи
150 гр. масло
За сиропа:
650 мл. вода
500 гр. захар
ванилия
Начин на приготвяне:
В подходящ съд за месене налейте млякото, разтворете маята, добавете солта, захарта и брашното, размесете меко тесто. Разделете на две и разточете кора с дебелина 2-3 мм. намажете с разтопеното масло и поръсете със ситно смлените орехи. Навийте на руло и повторете същото с втората кора. Оставете в хладилник за 10 минути да стегне. Нарежете на шайби с дебелина каквато желаете от 1 до 2 см. Наредете в тавичка и намажете с масло отгоре. Печете за 30 минути на 150 градуса. Не ги препичайте, трябва да хванат леко златист цвят. Оставете да изстинат и пригответе сиропа. В тенджерка загрейте водата, захарта и ванилията трябва да ври 5 минути. Залейте с горещия сироп студените охлювчета.
събота, 7 февруари 2015 г.
Целувки
Необходими продукти:
3 белтъка
150 гр. захар
щипка сол
1 ванилия течна
Начин на приготвяне:
Яйцата трябва да са на стайна температура (може да ги сложите за няколко минути в топла вода). В една голяма купа налейте много топла вода и в нея поставете друга по-малка в която ще разбивате. С помоща на миксер разбийте белтъците със щипка сол, когато пяната стане плътна добавете ванилията и захарта 150гр. или 15 супени лъжици. Сменета водата със студена и бъркайте докато се разтвори захарта. В тавичка сложете пекарска хартия и шприцовайте сместа в красиви целувки, ако нямате щприц може да напълните сместа във найлонов плик и да срежете единия край и също да направите красиви форми. Печете на 110 градуса за 1 час.
Бисквитена торта
1л. прясно мляко
1 пакет бисквити
2бр. нишесте
1бр. лимон
30-50гр. ликьор (аз ползвам амарето)
50гр. масло
Начин на приготвяне:
Изсипете нишестето и добавете 150-200мл. от млякото, разбъркайте докато стане хомогенна смес. Сложете останалата част от прясното мляко да заври, когато е готово изключете котлона и добавете течността с нишестето като разбърквате с тел, за да не стане на бучки. След като заври сместа е готова и може да добавите маслото и настърганата жълта част от лимонената кора. В подходящ съд сипете един слой нишесте и отгоре сложете бисквити (може да ползвате обикновенни, "Закуска", бишкоти и др.) повторете няколко пъти. Ако желаете може да капвате и по малко ликьор на бисквитите докато са сухи, за да се ароматизират - в моя случай аромата е на бадеми. Ако имате ядки (орехи, бадеми, лешници) също може да добавите между редовете, но препоръчвам да са смлени. Отгоре украсете с настърган шоколад.
петък, 6 февруари 2015 г.
Баклава
Необходими продукти:
1 пакет 400 -500 гр. финни точени кори
250 гр. краве масло
300 гр. ситно смлени орехи
за сиропа:
600 гр. захар
500 гр. вода
1 ванилия течна и/или кората на един лимон
Начин на прготвяне:
Разтопете маслото без да се пържи, най-добре в микроволнова фурна на размразяване. Намазваме с масло правоъгълна тава и редим половината кори като всяка намазваме добре с масло, разпределеме равномерно орехите и накапваме масло и върху тях, продължаваме да редим и мажем останалите кори. Трябва да ви остане малко масло, сложете тавата за 10 минути в хладилник и включете фурната на 150 градуса да загрява. Извадете от хладилника и нарежете на формички и големина по ваше желание, намажете с останалото масло на местата където е нарязано. Изпечете за точно един час на 150 градуса. първите 20 минути сложете тавата най-долу във фурната а после по средата. Когато преместите баклавата по средата е време да започнете приготвянето на сиропа. В подходящ съд поставете водата захарта и ванилията (кората от лимон) и загрейте докато заври, трябва да поври около 10 минути, дръпнете от котлона и оставете да изстине малко докато стане готова баклавата. Веднага когато изкарате баклавата от фурната залейте със сиропа и оставете да се охлади. "Да ви е сладко!" (както казват в някой сериали :))
петък, 8 ноември 2013 г.
Крем с рикота в шоколадова кошничка
Необходими продукти:
300 гр. рикота
150 мл. растителна сметана
5 с.л. пудра захар
200 гр. шоколад за готвене
Начин на приготвяне:
Разтопете шоколада и с малка четка намажете хартиена кошничка за мъфини. След като изстине отлепете харията. За украса: на хартия за печене нарисувайте интересни формички с шоколада. Разбийте сметаната със захарта и след това добавете рикотата. Може да добавите и останалия разтопен шоколад. Напълнете кошничките с крема и украсете с шоколадовите формички.
вторник, 16 април 2013 г.
Мъфини със стафиди (шоколад)
Необходими продукти:
250 гр. захар
4 яйца
250 гр. масло (маргарин)
250 гр. брашно с набухватели
ванилия
50 гр. стафиди
Начин на приготвяне:
В малка купичка накиснете стафидите в топла вода. В друга купа разбъркайте захарта и яйцата с миксер, докато се бъркат разтопете маслото или маргарина и го добавете. Бъркайте докато захарта се стопи и добавете брашното, ако брашното е без набухватели сложете половин бакпулвер в брашното. Добавете ванилията. Оцедете стафидите и отупайте в брашно за да се подсушат. Стафидите може да сложите в тестото и да го объркате, а може да поставяте отгоре на всеки мъфин. Напълнете 2/3 от хартиените формички с тесто. Освен стафиди аз добавих по четвърт орехова ядка и 3-4 парченца черен сладкарски шоколад. Изпечете на 200 градуса за около 30 минути. От това количество се получават 24 мъфина.
вторник, 19 февруари 2013 г.
Кифлички с локум (локумки)
Необходими продукти:
300 мл. прясно мляко
42 гр. мая (1 кубче)
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
150 мл. олио
450 гр. брашно
1 опаковка локум
пудра захар за поръсване.
Начин на приготвяне:
Прясното мляко трябва да е на стайна температура (аз го пускам за 20 секунди в микровълновата). Разделя се на две равни части. В едната се разтваря маята. В другите 150 мл. се слага солта и захарта бърка се докато се стопят, добавя се олиото и се бърка. Смесват се двете части и при постоянно бъркане добавяте брашното, трябва да се получи меко тесто. Разделя се на топчета колкото топче за тенис на маса (аз направих 12). Разточва се леко да се получи елипса слагате локум в единия край и завивате. Наредете в тава с хартия за печене, оставете за 20-30 минути на стайна температура да се надигнат и изпечете за 20-25 минути на 200 градуса в предварително загрята фурна. Охладете на решетка и поръсете с пудра захар.
Идеи: Освен локум може да сложите и орехови ядки в кифлите или да замените локума с тахан халва.
Специални благодарности на баба Елена за рецептата.
петък, 15 февруари 2013 г.
Катми
Необходими продукти:
3 яйца
1 ч.л. сол
1/2 ч.л. захар
20 гр. мая
1 л. вода
брашно
олио или мас за мазане на сача (тигана)
масло или маргарин за намазване на катмите
кашкавал, шунка, сирене, мед, сладко, течен шоколад или с каквото ги обичате
Начин на приготвяне:
Разбъркайте в купичка маята с малко марна вода и 2-3 лъжици брашно, оставете да шупне за 10-15 минути. Пресейте брашно около 400гр. и добавете солта и захарта към него. В купата на миксера разбъркайте яйцата, водата, маята и добавяйте брашното постепенно, консистенцията трябва да е малко по-рядко от боза. Загрейте хубаво сача и намажете с мазнина. Изсипете един черпак от сместа, изпечете от двете страни и намажете с масло (маргарин). Намажете с каквото ги обичате. Аз ги обичам с много кашкавал и пушено филе.
Съвет: Ако при опит за обръщане се късат добавете малко сол.
Абонамент за:
Публикации (Atom)





























.png)

